Jak przyspieszyć stronę na Drupalu? Ekspert radzi

Jak przyspieszyć stronę na Drupalu? Ekspert radzi

Jak przyspieszyć stronę na Drupalu

Dzisiejszy Internet przyzwyczaił nas do dobrych warunków - szybkie ładowanie strony, płynne przejścia i możliwość korzystania z sieci w każdych warunkach. Nic więc dziwnego, że użytkownicy oczekują od witryn, by takie właśnie były. DoubleClick porównało ze sobą dwie strony o różnym czasie ładowania - 5 i 19 sekund. Badania wykazały, że witryny o którzym czasie ładowania mają o 25% większą widoczność reklam, 70% dłuższe średnie sesje i niższe o 35% współczynniki odrzuceń. To powinno pokazać jak ważnym aspektem jest prędkość ładowania się strony. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie jak przyspieszyć stronę na Drupalu.

Optymalizacja obrazów na stronie

Wykorzystywanie grafik na stronie przyciąga uwagę. Obszerne artykuły warto rozdzielać zdjęciami, by je uatrakcyjniać i sprawiać, że są bardziej przyjazne dla użytkownika. Jednak każdy miecz ma dwa ostrza - obrazy mogą utrudniać działanie Drupala. Nie przeciążaj strony milionem grafik, by ich wyświetlanie zajmowało jak najmniej czasu. Wykorzystaj kompresję w Drupalu, programach edytorskich czy modułach Drupala, które następnie wyeksportuj do formatu JPG, który jest lżejszy.

Wyłącz nieużywane moduły

Usunięcie niewykorzystywanych modułów ma nie tylko wpływ na przyspieszenie twojej strony, ale także na jej bezpieczeństwo, jeśli nie korzystasz z danego rozszerzenia to zapewne go nie aktualizujesz, co zwiększa ryzyko. Wyłącz wszystkie moduły, co do których masz pewność, że są zbędne, co pomoże w procesie uruchamiania witryny. Korzystasz z Google Analytics? Możesz więc wyłączyć moduł statystyk po stronie serwera, Analytics jest i tak bardziej skuteczny.

Używaj sieci CDN

Istnieje kilka narzędzi wśród innych firm, które można wykorzystać by przyspieszyć stronę, jednym z takich jest CDN, czyli globalnie dystrybuowane sieci serwerów proxy. Integracja witryny Drupal z CDN może odciążyć zasoby multimedialne, a bardziej złożone system nawet i całe strony internetowe. Jedną z zalet sieci CDN jest fakt, że zasoby buforowane są w serwerze proxy, który znajduje się najbliżej użytkownika, co zmniejsza opóźnienia i zwiększa prędkość pobierania. Przykładem takiej sieci jest CloudFlare, Level3 i Amazon.

Wybierz odpowiedni hosting i serwer

Jeśli nie zadowala cię wydajność własnej witryny może to czas na zmianę dostawcy usług hostingowych, który zaoferuje większą prędkość. Dobrą inwestycją może okazać się zarządzany serwer dedykowany, który poza sprzętem, udostępni zespół ekspertów, dzięki czemu wszystko powinno działać poprawnie wraz z uaktualnieniami oprogramowania.

Testuj szybkość witryny

Samodzielnie również możesz sprawdzać prędkość witryny np. po dodaniu modułu lub dodatku, po których spodziewasz się obniżenia wydajności. Jednym z takich narzędzi jest PageSpeed Insights od Google. PSI łączy się z kontem Analytics, dzięki czemu możesz znaleźć strony internetowe o niskim współczynniku retencji i przeanalizować je pod kątem problemów z prędkością. Opcja informowania o wydajności strony jest dostępna zarówno na urządzenia mobilne, jak i stacjonarne wraz z sugestiami dotyczącymi ulepszeń.

moduły przyśpieszające stronę drupal

Zastosuj moduły przyspieszające ładowanie strony

Istnieje ponad 45 000 dostępnych modułów do Drupala, w tym takie, które pozwolą poprawić wydajność strony internetowej. Jednym z takim modułów jest Picture, który pozwala na zarządzanie grafikami na stronach responsywnych opartych o Drupal i umożliwia różne opcje ich optymalizacji.

Używanie CSS i Java Script na stronie internetowej to powszechna praktyka, którą cechuje elastyczność i idealne metody dostosowywania, jednak warto ograniczyć nadmierne użycie tych plików. Mogą mieć one zły wpływ na wydajność strony, dlatego warto zoptymalizować jej przepustowość. Można do tego celu wykorzystać moduł jest Advanced CSS/JSS Aggregation, zmniejszający liczbę żądań HTTP i kompresujący różne pliki, co w efekcie daje szybsze ładowanie się strony.

Może istnieć wiele przyczyn, które wpływają na wydajność strony opartej na Drupalu, jednak większość z powyższych wskazówek to szybkie rozwiązania, które mogą przyczynić się do poprawy szybkości ładowania się strony. Zadbaj o poprawne wdrożenia, by uzyskać większy poziom satysfakcji swoich klientów i tym samym większe zarobki.