Optymalizacja SEO strony na Drupalu. Przewodnik po modułach

  • Strona główna
  • Optymalizacja SEO strony na Drupalu. Przewodnik po modułach

Optymalizacja SEO strony na Drupalu. Przewodnik po modułach

Jak przyspieszyć stronę na Drupalu

SEO, czyli optymalizacja pod wyszukiwarki to proces zwiększania widoczności swojej strony w silnikach wyszukiwarek takich jak Google, Bing czy Yahoo. Jeśli robot wyszukiwarki potrafi dokładnie zrozumieć zawartość Twojej strony, przełoży się to na jej wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania i większą ilość ruchu generowane do Twojej strony.

Optymalizacja SEO dzieli się na 2 elementy - optymalizację techniczną i optymalizację treści. W tym artykule skupimy się na optymalizacji technicznej i zaprezentujemy kilka kluczowych modułów Drupala, które Ci w tym pomogą.

Pathauto

To kluczowy moduł używany przez zdecydowaną większość developerów Drupala. Posiadanie przyjaznych i zrozumiałych dla robota wyszukiwarki adresów URL to niezbędny element, aby być wysoko w Google. Moduł Pathauto automatycznie generuje adresy URL w oparciu o określone wzorce. Dzięki temu adresy są krótkie i uporządkowane - przyjazne zarówno dla użytkowników jak i wyszukiwarek.

Pathauto moduł

Redirect

Moduł ten przyda się w sytuacji gdy zmieniasz adres URL podstrony. Wyobraź sobie, że zmieniasz adres URL artykułu na blogu i przy okazji aktualizujesz adres URL by był zgodny z tytułem. Wtedy użytkownicy, którzy wejdą na stary adres URL trafią na podstronę 404 - "Podstrony nie znaleziono". Z pomocą modułu Redirect możesz ich przekierować na nowy adres URL. Pozwoli to przy okazji zachować wysokie pozycje w Google - wyszukiwarka automatycznie wyświetli adres nowego artykułu na tych samych pozycjach osiąganych przez stary adres URL.

Moduł Redirect

Simple XML Sitemap

Mapa strony w XML zawiera adresy wszystkich podstron w obrębie witryny. To niesamowicie ułatwia indeksowanie podstrony przez wyszukiwarkę, ponieważ z pomocą mapy strony może ona łatwo zidentyfikować podstrony które jeszcze nie zostały przez nią zaindeksowane.

Moduł Simple XML sitemap

Metatag

Moduł umożliwia ustawienie unikalnych meta tagów dla poszczególnych podstron Twojej witryny (meta tag title, meta tag description). Jest to jeden z kluczowych modułów SEO - bez unikalnych meta tagów w obrębie witryny nie masz szans na wysokie pozycje w Google na średnio lub bardzo konkurencyjne zapytania.

Moduł Metatag

Schema.org

Moduł umożliwia oznaczenie poszczególnych elementów na Twojej stronie danymi strukturalnymi, dzięki czemu będą bardziej zrozumiałe dla wyszukiwarki. Jako bonus możesz uzyskać w wynikach wyszukiwania dodatkową treść przy Twojej pozycji np. ocenę, miniaturę wideo czy listę pytań i odpowiedzi z FAQ. Pozwoli to wyróżnić Twój wynik i zwiększyć tzw. CTR czyli ilość przejść na Twoją stronę.

Moduł Schema Metatag

Wszystkie moduły znajdziesz w oficjalnym katalogu Drupala tutaj

.
moduły do drupala