Outsourcing programistów Drupal

Outsourcing programistów Drupal - na co zwrócić uwagę?

Wszyscy wiemy jak spore wydatki może generować zespół IT zatrudniony na etat, który często więcej swojego czasu przesiaduje na Facebooku niż nad tym na czym powinien. Zlecenie wszystkich prac związanych z IT na zewnątrz wydaje się lepszym rozwiązaniem, ponieważ płacimy tylko i wyłącznie za pracę, która została wykonana i tylko wtedy kiedy potrzebujemy takich usług.

Wybór firmy do outsourcingu programistów?

O czym musisz pamiętać?

Drupal rozwijany jest przez społeczność z całego świata, dzięki temu liczba jaką może nadzorować kod wypuszczanych wersji jest ogromna. Inaczej niż przykładowo w systemie dedykowanym gdzie o bezpieczeństwo systemu czuwać może od kilku do kilkudziesięciu ludzi. Dodatkowo w Drupalu istnieje grupa programistów, powołana tylko do dbania o wysoki poziom bezpieczeństwa.
 • Strona firmowa - W przypadku obsługi skupiłbym się na przetestowaniu poprawnego działania strony internetowej firmy, której ofertę bierzemy pod uwagę. Nie powinno dochodzić do sytuacji gdzie “szewc bez butów chodzi” dlatego warto zwrócić uwagę na wykonanie witryny takiej firmy
 • Kontakt- Elementem, który będzie miał kluczowe znaczenie w przypadku współpracy nad stroną internetową, będzie komunikacja z firmą outsourcingową. Wprawdzie ciężko po paru pierwszych kontaktach przetestować jakość komunikacji, jednak jakieś przesłanki możemy otrzymać. Warto dowiedzieć jak wygląda proces zgłaszania błędów i monitorowania postępu w pracach.
 • Oferta - nie powinna być być to oferta ogólna, która może wysłana zostać równie dobrze do setek innych klientów. W dużej mierze wycena zależy od nas i jakości przekazanych o naszych potrzebach informacji. Nie mniej jednak firma powinna zainteresować się naszą sprawą i podejść z zaangażowaniem, ponieważ każdy projekt jest inny i traktowanie wszystkich jednakowo wiąże się z brakiem profesjonalizmu.
 • Cena - Nie powinniśmy przywiązywać najwyższej wagi do kosztów obsługi ze względu na to, że dobry jakościowo outsourcing nie może kosztować 30zł za godzinę pracy programisty czy testera. Nie mniej jednak warto dobrze sprawdzić co zawiera oferta i za co będziemy płacić.
 • Klienci - warto sprawdzić z kim obecnie współpracuje dana firma i w jakim wymiarze. Mądrym rozwiązaniem będzie również kontakt z obsługiwaną firmą w celu otrzymania bardziej prawdopodobnych informacji o firmie, którą chcemy wybrać. Jeśli nie chcemy prowadzić, aż tak dużego dochodzenia to możemy poprosić referencje. Rzetelna marka nie będzie miała żadnych problemów z ich przygotowaniem.
 • Formy rozliczania - Warto przeanalizować różne dostępne formy rozliczania. Zależnie od skomplikowania projektu lepsze będzie co innego. W Drupal Experts rozliczamy się głównie przy pomocy Fixed Price oraz przy bardziej zaawansowanych projektach, trudnych do oszacowania, korzystamy z modelu Time & Materials.
 • Umowa oraz prawa autorskie - umowa oraz dokładne spisanie zakresu projektu to podstawa niezależnie od wielkości zleconych zadań. Należy jednoznacznie określić informacje o przekazaniu praw autorskich.

Dla kogo outsourcing IT będzie dobrym rozwiązaniem?

Na pewno zlecanie “na zewnątrz” będzie dobrym rozwiązaniem dla firm, których strony, sklepy czy aplikacje internetowe nie wymagają stałego nadzoru i modernizacji. Możemy w różnych formach współpracować z taką firmą. Przykładowo:
 • Fixed Price - cena ustalona jest z góry za cały projekt. Warto dobrze spisać zakres projektu.
 • Time & Materials - rozliczanie następuje od przepracowanych godzin. Na bieżąco jesteś informowany nad czym trwają prace i ile czasu zajęły poszczególne z nich.
 • Abonament miesięczny - na bazie analizy, dobieramy odpowiednią liczbę godzin potrzebnych każdego miesiąca. Firma w przypadku takiego abonamentu deklaruje wsparcie na określoną liczbę godzin

Zalety programistycznej obsługi zewnętrznej dla Drupala


 • Oszczędność czasu oraz pieniędzy - Zlecając obsługę swojej strony internetowej firmie zewnętrznej, czas który poświęciłbyś na zajmowanie się sprawami strony można owocnie wykorzystać na przykład na zajęcie się ważniejszymi sprawami firmy. Prawdopodobnie nie modernizujesz swojej strony czy sklepu internetowego codziennie dlatego osoba lub zespół na etacie nie jest Ci w żaden sposób potrzebna i opłacalna. Zależnie od ustalonych warunków, firma outsourcingowa może wspierać Twoje poczynania w internecie w różnych zakresach.
 • Elastyczność - W przypadku outsourcingu internetowego możemy wybierajać z wielu elementów, które możemy ale nie musimy zlecać. Istnieje wiele firm, które świadczą kompleksową obsługę. W każdym momencie możemy zlecić dodatkowe sprawy bez zbędnych formalności.
 • Uszczuplenie struktur w firmie - Wiadomo, że im więcej osób w firmie tym możliwych problemów przybywa. Począwszy od tych związanych z biurokracją, po te związane z kosztami sprzętu niezbędnego do pracy i wynagrodzeniami.
 • Duży wybór firm - O wiele ciężej znaleźć jest odpowiedniego pracownika, który pracowałby w firmie niż agencję zewnętrzną. Outsourcing nie jest czymś nowym w tym obszarze dlatego istnieje sporo wykwalifikowanych firm, w których możemy przebierać. Nie ogranicza nas w tym przypadku lokalizacja.
 • Dostęp do nowoczesnych rozwiązań - Firmy świadczące ten rodzaj usług często by pozyskać klienta ścigają się w technologiach jakie usprawniać mogą Twoj biznes. Dlatego w przypadku outsourcingu technologicznie nie zostaniesz w tyle.

Outsourcing Drupal - czy warto?


Outsourcing to bez wątpienia rozwiązanie, które znacząco pomaga uszczuplić struktury oraz poprawić organizację w firmie. Dzięki zlecaniu niektórych działów firmy “na zewnątrz” możemy zyskać całkiem sporo bo czas i koszty, ale również większą elastyczność i dostęp do najnowszych możliwości. Jak w przypadku każdej decyzji w biznesie należy przeanalizować przed wyborem kilka spraw. W powyższym tekście wymieniliśmy najważniejsze z nich.