Profesjonalna obsługa stron na Drupalu

Profesjonalna obsługa strony internetowej - dlaczego to takie ważne?

Obsługa stron na Drupalu

Projektujemy stronę, wdrażamy dopracowany projekt graficzny w CMS, wybieramy wymagane funkcjonalności. Strona jest dopieszczona, działa szybko i płynnie, skrzynka przepełniona jest zapytaniami wysłanymi przez cudowny formularz kontaktowy. Mamy dobrą stronę ! Po czasie jednak, próbując dodać nowy wpis na blogu zaczynają pojawiać się błędy, przy zmianie liczby zdjęć w sliderze strona się rozjeżdza, liczba zapytań maleje.. Dlaczego tak się dzieje?

Strona internetowa czy każde inne rozwiązanie internetowe jak sklep czy aplikacja nie jest wieczna i bez odpowiedniej obsługi oraz aktualizacji nie będzie działać poprawnie.

Zadania dla obsługującego stronę na Drupalu

Open Source - Drupal rozwijany jest przez społeczność z całego świata, dzięki temu liczba jaką może nadzorować kod wypuszczanych wersji jest ogromna. Inaczej niż przykładowo w systemie dedykowanym gdzie o bezpieczeństwo systemu czuwać może od kilku do kilkudziesięciu ludzi. Dodatkowo w Drupalu istnieje grupa programistów, powołana tylko do dbania o wysoki poziom bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo - Obecnie w internecie stale rośnie liczba zagrożeń, które mogą zachwiać naszą stroną www. Tracimy wtedy klientów zaufanie oraz czasami nawet pozycję w wyszukiwarkach. Zewnętrzna firma pomoże zlokalizować źródło problemu, usunie go oraz zabezpieczy ewentualne niedociągnięcia poprzedniej firmy.

Rozwój - Systemy Open Source mają to do siebie, że w internecie jest wiele informacji jak tworzyć i modyfikować jednak to co u innych działa poprawnie u nas wcale nie musi.. W konsekwencji działania na własną rękę możemy dodatkowo popsuć stronę, a tego już prawdopodobnie sami nie będziemy w stanie naprawić. Wiele zależy właśnie od tego kto i jak wykonał nam stronę opierając się o Drupala. Experci od tego systemu, programiści specjalizujący się w tej technologii wdrożą wszystkie zmiany i modyfikacje, które tylko sobie zażyczymy i jeśli będzie taka potrzeba to dzięki temu, że Drupal ma otwarty kod, stworzą coś całkowicie nowego. Możemy mieć to zrobione porządnie z gwarancją lub ryzykować i próbować samemu, narażając się na dodatkowe koszty naprawy.

Doradztwo - Drupal jest bardziej zaawansowanym systemem niż np. Wordpress, przez to jeśli chodzi o umiejętności programowania to developerzy tego systemu mają często szersze pojęcie o kodowaniu zaawansowanych, dedykowanych rozwiązań i przez to będą w stanie doradzić nierzadko z lepszym efektem końcowym dla klienta. Porady możemy również oczekiwać przy sprawach wizerunkowych jak rozmieszczenie poszczególnych elementów graficznych.

Rozliczenie obsługi strony

Problemów oraz oczekiwań względem strony możemy mieć mnóstwo dlatego warto znać również różne formy współpracy i wybrać taką, która zrealizuje nasze założenia i nie narazi niepotrzebnie naszego budżetu.

Fixed price
Metoda zdecydowanie najpopularniejsza przy tworzeniu małych i średnich projektów, opierająca się na płatności za określone zadanie. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac ustalana jest kwota za jaką firma wykonywać będzie szczegółowo określone prace. W tym przypadku należy pamiętać, aby dobrze spisać zakres prac jakie będą rozliczane.

Time & materials
To dobra metoda przy rozbudowanych zadaniach, obsługach większych portali i serwisów internetowych. Rozliczenie w tym przypadku następuję za przepracowane godziny. Czyli ilość godzin razy stawka godzinowa pracy programisty danej firmy. Przy skomplikowanych aplikacjach internetowych, często ciężko jest oszacować ile zajmie naprawa gdyż możliwości jest mnóstwo. Programista przed którym postawiono zadanie naprawy musi często poświęcić wiele czasu by poznać schemat działania danego rozwiązania i wypróbować wielu metod zanim coś zacznie działać. Warto dodać czemu programista musi “uczyć się” systemu skoro Drupal jest open source i firma, która się w nim specjalizuje powinna znać system. Bardzo często wielu ludzi oszczędza początkowo na tworzeniu projektów, a firmy tworzące strony, robią to niezgodnie z pewnymi wytycznymi. Owszem kiedy projekt jest oddawany wszystko działa, ale gdy będziemy chcieli coś zmodyfikować dodać innymi słowy ingerować w kod źródłowy … zaczynają się schody i koszty…

Abonament
Wiele instytucji korzysta z tego modelu rozliczania. Opiera się on o wykupienie określonej liczby godzin przez zleceniodawcę, które może wykorzystać lub nie. Jeśli przykładowo firma, która wykupiła abonament nie wykorzysta wszystkich dostępnych godzin, to najczęściej pozostałe będą do wykorzystania w następnym miesiącu. W tym modelu chodzi głównie o to, aby w razie problemów ze stroną, firma IT gwarantowała możliwość przepracowania spisanej w umowie liczby godzin.

Wybór firmy do obsługi Drupala - o czym pamiętać?


Na pewno sama strona musi wyglądem budzić zaufanie oraz oczywiście działać w pełni sprawnie i szybko. Bo jeśli o własną stronę taka firma nie potrafi z należyta starannością zadbać to z pewnością wątpliwe jest, że zrobią to w odpowiedni sposób dla nas. Wybierając taką firmę powinniśmy zwrócić uwagę na jakość stron klientów sprawdzanej firmy, ile lat firma istnieje na rynku oraz co według mnie jest najważniejsze, jak wygląda pierwszy kontakt. Przy nawiązaniu współpracy bardzo często będziemy kontaktować się z taką firmą więc jest to element, który musi działać bez zarzutów. Możemy również porozmawiać z obecnymi klientami lub poprosić o referencje.

Podsumowanie
W obecnej chwili wszystko przenosi się do internetu, dlatego tak ważne jest aby to co jest naszą główną reklamą w nim, było na wysokim poziomie. O ile proste strony, które mają prezentować tylko konkretne informacje będziemy w stanie w dużym stopniu obsłużyć samodzielnie, to tymi bardziej zaawansowanymi powinni opiekować się profesjonaliści.