Bezpieczeństwo CMS Drupal
Internet to bardzo rozbudowany i złożony kanał promocji oraz sprzedaży dla wielu firm.
To co jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na sukces w internecie to dobry kanał promocji. Pomimo dużej popularności mediów społecznościowych wciąż to własna strona internetowa jest najpopularniejszym z nich. Dlatego, iż jest to bardzo znaczący element w strategii każdej marki, warto by jej wizerunek pozostawał nienaruszony.
W poniższym tekście znajdziesz informację z czego wynika i co wpływa na wysoki poziom bezpieczeństwa systemu CMS Drupal.
Open Source to bezpieczeństwo
Drupal rozwijany jest przez społeczność z całego świata, dzięki temu liczba jaką może nadzorować kod wypuszczanych wersji jest ogromna. Inaczej niż przykładowo w systemie dedykowanym gdzie o bezpieczeństwo systemu czuwać może od kilku do kilkudziesięciu ludzi. Dodatkowo w Drupalu istnieje grupa programistów, powołana tylko do dbania o wysoki poziom bezpieczeństwa.
Kto używa Drupala?
Jeśli nie mamy pewności co do pewnych rozwiązań zwłaszcza tych internetowych to warto zwrócić uwagę na użytkowników danego systemu czy oprogramowania.
W przypadku CMS Drupal lista znanych marek jest spora, a między innymi są to:
- Harvard University
- London.gov.uk
- Priemier.gov.pl
- McDonald's
Drupal bardzo często znajduję zastosowanie w obrębie stron oświatowych, rządowych wszędzie tam gdzie bezpieczeństwo jest bardzo ważnym elementem.
Zabezpieczenia Drupalu
Zależnie od zaawansowania naszej strony poprzez użyte funkcjonalności, ilości treści to trzeba pamiętać, że w internecie czekać może na nas wiele różnorodnych zagrożeń.
W systemie CMS Drupal mamy bardzo duże możliwości dla zabezpieczenia przed niechcianymi botami, spamem czy popularnym SQL Injection.
Są nimi np. dodatki, które pomogą nam z popularnymi problemami.
Otwartość kodu sprawia, że możemy zintegrować nasz system z różnymi pomocnymi dla kwestii bezpieczeństwa dodatkami.
Pamiętaj o bezpieczeństwie serwera
Strona na Drupalu może być perfekcyjnie wykonana i zabezpieczona, lecz nadal musimy pamiętać, że pewne zagrożenia mogą czyhać na nas od strony serwera. W przypadku “dziurawej” strony przykładowo na Wordpressie, istniejącej w tej samej przestrzeni serwera, jest zagrożeniem dla naszej na Drupalu.