Drupal 9 - nowości i planowana data premiery

Drupal 9 - nowości i planowana data premiery

Drupal 9 - nowości i planowana data premiery

Oficjalna data premiery Drupala 9 to 3 czerwca 2020 roku. Co ten dzień oznacza dla wszystkich użytkowników tego systemu do zarządzania treścią? Oczywiście, nadejście zmian! Czy zmiany te będą tak samo rewolucyjne jak w przypadku Drupal 8? Co czeka użytkowników ze starszymi wersjami oprogramowania? Wszystko to w poniższym wpisie.

Jakie nowości przyniesie Drupal 9?

Jednym z kluczowych powodów wydania nowej wersji CMS-a jest potrzeba czyszczenia kodu. Już poprzednia wersja oprogramowania rozpoczęła nowy cykl, w którym mniejsze wydania z nowymi funkcjami pojawiają się co pół roku. Każde dodatki i wdrożenia stanowią o starzeniu się kodu, który jest niezbędny do kompatybilności z poprzednimi wersjami. W przypadku Drupala 9 jest możliwość usunięcia niepotrzebnych rzeczy z kodu i tak też właśnie się stanie.

Niby rewolucji brak, jednak usunięcie wszystkich przestarzałych funkcji i prosta aktualizacja, to mocny krok naprzód. Kolejna nowość dotyczy podmiotów trzecich takich jak Twig i Symfony, dla których Drupal musi przestrzegać cykli wydawniczych, dzięki czemu wersje oprogramowania tych projektów dostępne będą przez długi czas.

Łatwiejsza aktualizacja z Drupal 8 do Drupal 9

Jak już wspominaliśmy wyżej, jedną z cech nowego Drupala ma być gładka aktualizacja z wersji 8 na 9. Czerwcowe wydanie Drupala budowane będzie na swoim poprzedniku, czyli Drupalu 8. Migracja ma być prostsza ze względu na zmianę w sposobie wprowadzania aktualizacji, mniejsze update’y mają być systematycznie wprowadzane do kolejnych wersji Drupal 8. Taki rozkład procesów pozwoli na szybką aktualizację, którą będzie można przeprowadzić paroma kliknięciami, oczywiście przy założeniu, że cała strona jest prawidłowo wykonana.

W Drupal 9 znikną niektóre z modułów

Nie jest jeszcze wiadomym jakie konkretnie zewnętrzne moduły spotkają się z brakiem kompatybilności, jednak na stronie oficjalnej Drupala możliwa jest weryfikacja pod tym kątem. Z pewnością rozszerzenia, które cieszą się największą popularnością będą gotowe do działania wraz z najnowszym wydaniem CMS-a. Operacja usuwania modułów z rdzenia jest jeszcze niewyjaśniona i cały czas oczekuje się na jej finalizację.

Jak przygotować się do migracji starszych wersji do Drupal 9?

Organizacje, które prowadzą witrynę, bazując na wersji Drupal 8 mogą przygotować się na nowszą odsłonę poprzez aktualizację do ostatniej odsłony Drupala 8. Z racji tego, że Drupal 9 oparty jest na poprzedniku programiści będą mogli przetestować swój kod przed aktualizacją do najnowszej wersji, co nie jest możliwe w poprzednich wersjach Drupala. W przypadku stron działających na Drupal 7 opcje są dwie: najpierw migracja do ósemki i następnie do dziewiątki lub aktualizacja od razu do najnowszej wersji.

Pamiętaj, że od listopada 2021 roku Drupal 7 i 8 osiągną status wycofania z eksploatacji i aktualizacje nie będą już dostępne dla żadnego z nich. Na przeprowadzenie migracji pozostaje jeszcze sporo czasu, jednak warto rozpocząć już teraz przygotowania do tego procesu, by w pełni zaktualizować swoje witryny.